czwartek, 25 lipiec 2019 08:52

Xiaomi to nie tylko elektronika?

Napisał
Xiaomi Xiaomi Pixabay

Ostatnie kilka lat to niewątpliwie globalny wzrost popularności chińskiej marki Xiaomi. Niemal każdy z nas słyszał o niej nie tylko od znajomych, ale także odwiedzając jakikolwiek chiński sklep online (np. słynne Aliexpress, czy też GearBest). Xiaomi słynie nie tylko z popularnych i przystępnych cenowo smartphone’ów, ale także innych urządzeń, tj. smartbandy (MI Band), wagi, szczoteczki do zębów itd.

Jednak ostatnie ruchy chińskiego koncernu wskazują nową drogę, jaką chce podążać ta popularna marka. Otóż, okazało się, że w sierpniu 2018 roku firma złożyła w China Trademark Office (odpowiednik polskiego Urzędu Patentowego) wniosek o rejestrację znaku towarowego "Xiaomi Express". Oznaczenie zostało zgłoszone m.in. w klasach 9, 35, 42, 38 i 39. Czego dotyczą poszczególne klasy? Można w nich znaleźć usługi takie jak: dostarczanie paczek i przesyłanie informacji (klasy 38 oraz 39, które zostały już zatwierdzone przez chiński urząd), ale także oczekujące na zatwierdzenie m.in. usługi telekomunikacyjne, usługi poczty elektronicznej, usługi typu chat room, a także umożliwienie użytkownikom dostępu do internetu.

O czym świadczy taki ruch chińskiego giganta? Przed dokonaniem zgłoszenia Xiaomi wydało komunikat, w którym poinformowało, że planuje wejść na rynek dostaw w Indiach. Głównym celem będzie świadczenie usług dostawczych na kolejny dzień w niemal 150 indyjskich miastach. 

Niewątpliwie zatem Xiaomi chce rozszerzyć swoją działalność na Indie, ale nowy znak niekoniecznie musi dotyczyć wyłącznie usług dostawy. Jak wiadomo, firma dostarcza Indiom różnego rodzaju urządzenia elektroniczne w niższych cenach i pod innym szyldem, w tym m.in. telefony Redmi i Pocophone. W związku z tym faktem w maju w Indiach uruchomiono (ponownie) specjalne kioski - Mi Express Kiosks, które są niczym innym jak automatami, w których zamiast batoników i napojów będzie można kupić produkty Xiaomi.

Jak przyjmą się nowe usługi? Zobaczymy w najbliższym czasie, jednak biorąc pod uwagę aktualną ekspansję Xiaomi oraz popularność marki chociażby w Polsce, szanse na sukces należy ocenić bardzo pozytywnie.

Czytany 2688 razy