Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2020

środa, 17 czerwiec 2020 10:40

Wizerunek celebryty w sprzedaży

W sytuacji, w której w sklepach dostępny jest ogromny wybór ubrań, obuwia i dodatków sprzedawcy, którzy chcieliby, aby ich klienci kupowali więcej i więcej dobrze wiedzą, że nic tak nie podnosi sprzedaży, jak opatrzenie danego towaru nazwiskiem lub wizerunkiem gwiazdy. Czasem też produkty takie są też przez celebrytów reklamowane, a nowe kolekcje – firmowane ich nazwiskiem.

Najwyraźniej w ten właśnie sposób pomyśleli właściciele domeny internetowej emitations.com, na której oferowana jest biżuteria. Zostali oni niedawno pozwani przez znaną z hollywoodzkich produkcji i zdobywczynię Oscara aktorkę Reese Witherspoon. We współpracy z producentem biżuterii, marką Sears, wykorzystali oni zarówno wizerunek, jak i nazwisko aktorki w reklamach swoich produktów na stronie sklepu internetowego. Reklama dotyczyła w szczególności kopii pierścionka zaręczynowego, jaki Witherspoon dostała od swojego byłego męża, aktora Ryana Phillippe’a.

W ubiegłym roku, w podobnej sytuacji gwiazda pop Rihanna wygrała proces z marką odzieżową Top Shop, która w swoich sklepach oferowała koszulki z nadrukowaną w kilku wersjach podobizną gwiazdy z Barbadosu. Londyński sąd rozpatrujący sprawę przyznał w styczniu 2015 r. rację gwieździe i porównał wykorzystywanie wizerunku gwiazdy pop na koszulkach do nieuprawnionego posługiwania się znanym i popularnym znakiem towarowym. Jest to całkiem trafne porównanie, ponieważ zazwyczaj jedno i drugie działanie ma na celu zwiększenie własnej sprzedaży cudzym kosztem. Bardzo prawdopodobne jest, że sprawa aktorki zakończy się podobnie.

Dział: Aktualności