czwartek, 21 czerwiec 2018 06:51

Czerwona podeszwa nadal Louboutin’a

Napisał

Po długiej batalii sądowej dom mody Christian Louboutin utrzymał w mocy prawo do znaku towarowego przedstawiającego czerwoną podeszwę buta na wysokim obcasie. 

Wszystko zaczęło się od pozwu o naruszenie znaku towarowego złożonego przez Christiana Louboutina przeciwko holenderskiej firmie Van Haren w 2012r, sprzedającej podobne obuwie z czerwoną podeszwą. Spór koncentrował się na tym, czy znak Louboutin składa się z koloru czy z kształtu. 

Ostatecznie sprawa znalazła się w Sądzie UE.  Firma Van Haren powoływała się na przepisy europejskie, które mówią o tym, że kształt przedstawiający towar, do oznaczania którego jest on przeznaczony,  nie może być znakiem towarowym. Jednakże, Louboutin sprzeciwiał się takiej argumentacji twierdząc, że użycie koloru w określonej pozycji, w tym przypadku czerwonego pigmentu o nazwie „Pantone 18 1663TP” na podeszwie buta wystarczy, aby takie oznaczenie zarejestrować jako znak towarowy. 

Ostatecznie, sędziowie z Luksemburga odrzucili oficjalne stanowisko rzecznika generalnego Sądu EU, który w lutym tego roku uznał, że oznaczenie przedstawiające czerwoną podeszwę buta w odniesieniu do towarów takich jak „buty na wysokich obcasach”, nie może być zarejestrowanym znakiem towarowym.

Dom mody Louboutin uznał decyzję za "zwycięstwo”. 

W oświadczeniu Louboutin możemy przeczytać: „Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził dziś, że reżim prawny dotyczący znaków towarowych przedstawiających kształty, nie ma zastosowania do znaku przedstawiającego czerwoną podeszwę buta zarejestrowanego na rzecz Christiana Louboutin’a. Czerwony kolor nałożony na podeszwę buta na wysokim obcasie kobiety jest znakiem pozycyjnym, o czym dom mody Christian Louboutin przekonywał od wielu lat."

Czytany 727 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 czerwiec 2018 13:01