poniedziałek, 09 wrzesień 2019 11:18

Henryk Kania zniknie z nazwy popularnych wędlin!

Napisał

Każdy robiący zakupy spożywcze kojarzy wyroby mięsne sygnowane charakterystycznym logotypem Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Dla przypomnienia, na znaku towarowym firmy widoczna jest postać w białym stroju trzymająca tacę z wyrobami mięsnymi, która znajduje się na czerwonym tle, na którym widoczny jest także napis - Henryk Kania.

Jednak w ostatnim czasie ten znany producent wyrobów mięsnych znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co potwierdza zadłużenie oscylujące na niebagatelną kwotę 833 milionów złotych. Zgodnie z ostatnimi informacjami, firma utraciła stabilność i płynność finansową w czerwcu 2019 roku. W rezultacie, przejęciem zakładów, a tym samym posiadanego przez Henryka Kanię majątku zainteresowane są trzy konkurencyjne spółki, w tym Tarczyński. Ponadto, o przejęcie majątku może dostrzec mniej znane HK Trade i Cedrob. Czy taki stan rzeczy oznacza, że popularne logo i wyroby znikną rynku?

ham 3130701 1280

Właściciel zakładów mięsnych Henryk Kania w publicznych wiadomościach wskazuje wprost, że nawet w przypadku przejęcia majątku spółki przez inny podmiot, nowa firma będzie mogła używać jedynie połowy dotychczasowego logotypu, tj. postaci kucharza widocznej w górnej części znaku towarowego. Przede wszystkim oznaczenie "Henryk Kania" stanowi dobro osobiste dotychczasowego prezesa spółki, co w rezultacie oznacza tyle, że nikt bez jego zgody nie może stosować tego oznaczenia w swoim brandzie. Niezależnie od tego, spółka planuje wdrożyć stosowny plan naprawczy. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy w najbliższej przyszłości.

W przypadku, gdy rada nadzorcza upadających zakładów przyjmie i zaakceptuje naprawczy wariant inwestorski, powstanie ciekawe zagadnienie prawne, albowiem dojdzie do sytuacji, w której nowy podmiot przejmujący dotychczasowy majątek Zakładów Mięsnych Henryk Kania zawierający m.in. prawo ochronne na znak towarowy - zdaniem głównego zainteresowanego - nie będzie mógł korzystać z całego znaku towarowego. 

Zdaniem prawników, sporny znak towarowy stanowi własność spółki Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kania S.A. i to na jej rzecz został zarejestrowany, a nie Henryka Kani jako osoby fizycznej. Tym samym, w przypadku przejęcia upadającej spółki przez podmioty zewnętrzne – z całą pewnością możemy spodziewać się sporu sądowego na tym tle. Jak będzie? Czas pokaże.

Czytany 2265 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 wrzesień 2019 11:25