poniedziałek, 25 czerwiec 2018 07:17

Linia Plimsolla na celowniku

Napisał

„Linia Plimsoll’a” to grafika umieszczana na statkach, która jest znakiem bezpieczeństwa przemysłu morskiego od XIX wieku. Jej celem jest wykazanie, czy statek jest przeciążony i czy istnieje ryzyko jego zatonięcia. Swoją nazwę zawdzięcza Samuelowi Plimsoll’owi, który zaprojektował ją pod koniec XIX wieku. Zgodnie z ustawą Merchant Shipping Act z 1876 r., linia Plimsolla stała się obowiązkowym oznaczeniem na statkach brytyjskich, a obecnie jest używana na całym świecie.

Niedawno, witryna internetowa gCaptain.com, wiodąca na świecie strona zamieszczająca informacje z branży morskiej, która poprzez swoją stronę sprzedaje również koszulki z nadrukiem grafiki linii Plimsolla została zaatakowana przez firmę odzieżową Plimsoll Gear. Plimsoll Gear, za pośrednictwem swojego adwokata, wysłała gCaptain.com nieformalny e-mail z informacją, aby zaprzestał sprzedaży jakichkolwiek przedmiotów z grafiką linii Plimsolla, grożąc mu pozwem za naruszenie znaku towarowego przedstawiającego tę grafikę,  zarejestrowanego na jej rzecz w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych, do oznaczania towarów takich jak „odzież, kubki do kawy”. 

Według firmy GCaptain.com, sprzedaż koszulek z nadrukiem linii Plimsoll’a  miała uhonorować pamięć Plimsolla, człowieka, który walczył o umieszczenie oznaczenia na statkach, a które jest obecnie umieszczane na każdym statku. 

Prawnicy zgodnie twierdzą, że działanie Plimsoll Gear jest absurdalne i nieuzasadnione. 

Mimo to, prawnik Plimsoll Gear twierdzi, że „używanie przez GCaptain.com  nazwy i symbolu linii Plimsoll’a  w związku z ofertą sprzedaży przedmiotów identycznych i podobnych do tych sprzedawanych przez Plimsoll Gear, chronionych przez rejestrację znaków towarowych Plimsoll Gear stwarza ryzyko nieporozumień konsumenckich dotyczących źródła pochodzenia takich produktów oraz powiązań handlowych między gCaptain.com a Plimsoll Gear "

Prawnicy gCaptain.com stoją jednakże na stanowisku, że grafika przedstawiająca linię Plimsolla  ma znaczenie jedynie w branży morskiej i nie jest kojarzona z marką Plimsoll Gear, a ze znakiem bezpieczeństwa. Uważają, że fakt rejestracji historycznego symbolu przez Plimsoll Gear jako znaku towarowego nie daje mu wyłącznego prawa do jego używania. 

Mimo to, wielu prawników jest bardziej sceptycznych wskazując, że znak jest niewątpliwie używany  w kontekście żeglarskim i jest wykorzystywany w tym charakterze funkcjonalnie do identyfikowania zdatnych do żeglugi statków i odróżniania ich od tych niebezpiecznych, jednakże, w innym kontekście, na przykład używany na odzieży, może mieć inny charakter i w takim wypadku rejestracja jako znak towarowy może być decydująca w sprawie. 

Mając na uwadze wiele sprzecznych i niejednoznacznych opinii, gCaptain.com, zamiast bronić się przed atakiem Plimsoll Gear, spełnił jej żądania  i wycofał się ze sprzedaży koszulek z grafiką linii Plimsolla, argumentując, że nie stać ich na batalię sądową. 

Takie działanie gCaptian.com nie dziwi, jeśli przybliżony koszt sporu sądowego w USA dotyczący znaków towarowych wynosi od kilkuset tysięcy do miliona dolarów. Wysoki koszt sprawia, że ​​osobom prywatnym i mniejszym firmom trudno jest zaryzykować walkę sądową, nawet jeśli stoją na wygranej pozycji. 

Działanie takie jakie zaprezentował Plimsoll Gear w niniejszej sprawie, często nazywa się „trollingiem IP”. Firmy rejestrują znaki towarowe tylko po to, aby grozić innym podmiotom pozwami w sądzie. Choć gCaptain.com powinien wygrać w sądzie, trudno byłoby komukolwiek zagwarantować, że sąd podejmie korzystny dla niego wyrok. Ryzyko,  które gCaptain.com może ponieść w przypadku przegranej, pozwala dalej działać na rynku takim firmom jak Plismoll Gear .

Inny przedsiębiorca, Roman Mars, który także sprzedawał koszulki z grafiką linii Plismolla, potwierdził, że Plimsoll Gear zaatakował go w podobny sposób i oceniwszy ryzyko postanowił spełnić ich żądania. Natomiast dotychczasowe dokumenty sądów federalnych pokazują, że Plimsoll Gear nigdy dotąd jeszcze nie złożył pozwu...

Czytany 1620 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 czerwiec 2018 07:22