środa, 04 grudzień 2013 12:42

Burberry traci znak towarowy

Napisał

Osławiona marka Burberry, właściciel znaku wzoru charakterystycznej kraty, na początku grudnia 2013 r. odwoływać się od decyzji podjętej przez Chiński Urząd Własności Intelektualnej, na mocy której ma wygasnąć ochrona znaku towarowego słynnej szkockiej kraty. Dom mody z siedzibą w Wielkiej Brytanii natychmiast zakwestionował utratę ochrony na jednym z jej największych azjatyckich rynków zbytu. Chiński urząd stwierdził jednak, że Burberry w trzyletnim ustawowym okresie nie korzystało ze znaku na terenie Chin, w związku z czym ochrona znaku powinna wygasnąć.

Po złożeniu odwołania luksusowa firma pozostaje niewzruszona oraz twierdzi, że odwołanie będzie skuteczne. Na pewno jest to dla Burberry gra o wysoką stawkę, gdyż dochody firmy ze sprzedaży jej produktów na terenie Chin stanowią niemal jedną trzecią jej zupełnych dochodów. Co ciekawe, na chińskim rynku znajduje się również najwięcej podróbek produktów oznaczonych charakterystyczną kratą. Niektórzy twierdzą więc, że utrata znaku towarowego na terenie Chin nie powinna robić Burberry szczególnej różnicy, skoro i tak powstaje tam największa ilość towarów podrobionych.

Krata Burberry jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wzorów na świecie. Jej początki w modzie sięgają lat 20. XX wieku. Co ciekawe, logo Burberry było jednym z pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych. Został on zarejestrowany na terenie Wielkiej Brytanii w 1901 r.   

Najwyraźniej jednak fama wzoru i długa historia firmy robią  na chińskim urzędzie niewielkie wrażenie. Czas pokaże, czy brytyjskiemu domowi mody uda się go przekonać.

Czytany 1035 razy