wtorek, 05 czerwiec 2018 06:31

The Mafia

Napisał

Sąd Unii Europejskiej wydał niedawno orzeczenie dotyczące znaku towarowego sieci hiszpańskich restauracji działających pod nazwą “The Mafia” i specjalizujących się w kuchni włoskiej. Restauracja posługiwała się znakiem: „La Mafia se sienta a la mesa”, który można przetłumaczyć jako „Mafia siedzi przy stole”.

Z wnioskiem o unieważnienie tego znaku wystąpił w 2015 r. włoski rząd. Uzasadniając wniosek Włosi stwierdzili, że używanie dla celów handlowych nazwy organizacji przestępczej, której działalność narusza podstawowe wartości Unii Europejskiej, jest po prostu niemoralne. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uwzględnił ten wniosek. Następnie jego decyzja została zaskarżona przez hiszpańską firmę.

Ostatecznie sprawę rozstrzygnął Sąd Unii Europejskiej, który nie przychylił się do argumentów właściciela znaku i podtrzymał decyzje EUIPO. Hiszpańska sieć twierdziła na przykład, że znak nawiązuje do filmu „Ojciec Chrzestny”. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził jednak, że znak w istocie promuje organizację znaną z korupcji, wymuszeń i morderstw. Rzecz jasna orzeczenie nie zakazuje posługiwania się unieważnionym znakiem jako sloganem reklamowym. Niemniej jednak oznacza, że nie można w celu ochrony hasła, jakie zawierał ten znak, powoływać się na prawa do znaku towarowego.

Czytany 576 razy