czwartek, 02 luty 2017 10:29

Kylie, Britney i Naomi

Napisał

Ze względu na ogromną konkurencję na rynku rozrywki, gwiazdy muzyki muszą mieć teraz nie tylko talent, ale też głowę do interesów. Sprzedaż płyt i biletów na koncerty bywa prężnie wspomagana wprowadzaniem na rynek kolekcji odzieżowych tworzonych wspólnie ze znanymi markami, w których dominują zazwyczaj koszulki z wizerunkiem i pseudonimami gwiazd, jak też książkowych biografii oraz wszelkiego typu gadżetów. Same pseudonimy i nazwiska gwiazd nierzadko są też zarejestrowane jako znaki towarowe, co chroni jej przed nadużyciami na dużą skalę przez nieuprawnione podmioty, które chcą podszyć się pod słynne gwiazdy.

Niedawno w zaskakujący sposób zakończyła się walka o znak towarowy „Kylie”. Spór rozpoczął się, kiedy znana z amerykańskiego reality show „Z kamerą u Kardashianów” modelka-celebrytka Kylie Jenner w 2016 r. złożyła w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek o rejestrację znaku towarowego „KYLIE” dla szeregu usług, w tym reklamy i agencji reklamowych. Do urzędu niemal natychmiast wpłynął sprzeciw, złożony przez prawników Kylie Minogue, australijskiej mega-gwiazdy muzyki pop, znanej z takich hitów jak zaśpiewana w duecie z Nickiem Cave’em ballada „Where the Wild Roses Grow” czy dyskotekowy „Can't Get You Out of My Head”. Pełnomocnik piosenkarki powołał się na wcześniejsze znaki towarowe australijskiej gwiazdy, w tym kilka odmian znaku „Kylie”, oznaczenie „Kylie Minogue Darling” czy „Lucky – The Kylie Minogue Musical”, wskazując, że nowo zgłoszony znak może wprowadzić konsumentów w błąd co do oznaczonych nim towarów czy usług.

Argumentacja prawników Kylie Minogue była całkiem słuszna, ponieważ Australijka należy do tej ligi gwiazd pop-kultury, które kojarzone są już po samym imieniu, tak jak Naomi (modelka Naomi Campbell), Marilyn (nieżyjąca aktorka Marilyn Monroe) czy Britney (piosenkarka Britney Spears). Większość konsumentów szybciej skojarzyłaby więc pewnie znak „KYLIE” z filigranową australijską gwiazdą, niż z drugoplanową celebrytką z reality show. Co jednak ciekawe, obecnie spór wygląda na zakończony. Kylie Minogue wycofała bowiem ostatnio sprzeciw przeciwko znakowi towarowemu „Kylie”. Trudno powiedzieć, co było tego przyczyną, być może obie Kylie zawarły w sprawie znaku ugodę. 

Czytany 1563 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2017 10:32