czwartek, 20 październik 2016 12:13

Policja przeciwko piratom. "Wkręceni" w torrent.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Walka ze ściąganiem pirackich kopii filmów z sieci to podobno walka z wiatrakami. Ale czasem skrzydła wiatraków udaje się zatrzymać.

Polski film "Wkręceni" został wyreżyserowany przez Piotra Wereśniaka, a w kinach pojawił się w styczniu 2010 r. Film opowiada historię zwolnionych z pracy pracowników fabryki samochodów, którzy postanawiają wydać swoje odprawy na szalony wyjazd do Warszawy. W małym miasteczku, gdzie się zatrzymują, przypadkowo zostają wzięci za biznesmenów. Jak się okazuje, film wyciekł do sieci i pojawił się w popularnej sieci wymiany plików P2P – torrent.

Kilkaset osób, które udostępniały w sieci torrent film "Wkręceni", może teraz ponieść poważne konsekwencje takiego – wydawałoby się – błahego działania. Szczecińska prokuratura wszczęła bowiem przeciwko nim śledztwo, w ramach którego może zatrzymać komputery, na których dyskach znajdował się ściągnięty i rozpowszechniany dalej film. Polskie prawo przewiduje kary właśnie za rozpowszechnianie treści łamiących prawa autorskie, a nie za ich pobieranie na własny użytek. Odpowiedzieć za to mogą osoby, które w czerwcu i lipcu 2014 r. udostępniały innym piracką wersję filmu „Wkręceni”.

Zachodniopomorska policja namierzyła podejrzane komputery poprzez ich adresy IP. Teraz będzie sprawdzać, czy na podejrzanych urządzeniach zachowały się ślady ściągania filmu. Jeżeli tak nie będzie oraz nie znajdą się dowody na jego dalsze rozpowszechnianie, komputery zostaną zwrócone właścicielom. Co ciekawe, w zakresie takich działań wypowiedział się rzecznik Praw Obywatelskich. Stwierdził, że może to stanowić łamanie praw obywatelskich, ponieważ taka procedura jest bardzo długotrwała, ze względu na co właściciele komputerów mogą zostać pozbawieni narzędzia do pracy.

W polskim prawie rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem autorskim zagrożone jest grzywną i karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Czytany 2373 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 październik 2016 12:19