środa, 14 wrzesień 2016 11:25

Nieuczciwe pożyczanie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podobno „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”, ale nie zawsze można się z tym stwierdzeniem zgodzić. Jedni pożyczają coś częściej, inni rzadziej, jednak czasem jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie, jeżeli chodzi o rzadko używany przedmiot, który bywa używany tylko okazjonalnie. Łatwiej i taniej pożyczyć wiertarkę potrzebną przy okazji remontu od sąsiada czy znajomych, niż kupować ją specjalnie w tym celu, choć tylko na raz. Pożyczamy sobie nie tylko sprzęty, ale też książki czy notatki z uczelni. Kiedy ich tekst przestaje być materialny, pożyczanie staje się jeszcze łatwiejsze – plik z dokumentem tekstowym można łatwo wysłać mailem albo umieścić na specjalnym serwerze, z którego odbiorca może go ściągnąć na własny dysk.

Takim polskim internetowym dyskiem, na którym użytkownicy mogą przechowywać wszelkiego rodzaju pliki, od notatek, aż po filmy, jest z założenia portal Chomikuj.pl. W nomenklaturze informatycznej serwisy stworzone do przechowywania i pobierania danych nazywane są file hosting. Działanie w postaci udostępniania plików nie stanowi problemu, lecz w przypadku, gdy dane te zostają udostępnione publicznie, a ich autor nie wyraził na to zgody, można mieć do czynienia z łamaniem praw autorskich. Problem ten dotyczy właśnie portalu Chomikuj.pl. W opublikowanym niedawno przez Google raporcie dotyczącym liczby linków usuniętych z wyników wyszukiwania na wniosek właścicieli praw autorskich, polski portal znalazł się na niechlubnym podium. Pierwsze dwa miejsca okupują zagraniczne serwisy 4shared.com i Rapigator, Chomikuj.pl „zasłużył” zaś na brąz.

Właściciele naruszanych przez użytkowników serwisu praw zwracali już niejednokrotnie uwagę na to, iż działania Chomikuj.pl mające na celu usuwanie plików, które łamią prawa autorskie, są niewystarczające. Tego typu portale mają jednak zazwyczaj jedynie obowiązek reagowania na zgłoszenia o naruszeniach praw autorskich, nie muszą natomiast wyszukiwać ich czy usuwać je same.

Czytany 1680 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 wrzesień 2016 14:26