czwartek, 24 marzec 2016 14:25

Paul McCartney walczy o prawa autorskie

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że majątkowe prawa autorskie do muzycznych przebojów należą do wykonujących je gwiazd. Nie dzieje się tak jednak zawsze. Najbardziej skomplikowana jest sytuacja, w której kto inny jest autorem muzyki, a kto inny – słów. W takim przypadku i tekst, i melodia są odrębnymi utworami prawa autorskiego. Jeżeli zaś piosenkarz jest utalentowany nie tylko przez posiadanie pięknego głosu, ale też sam pisze teksty swoich utworów i komponuje do nich muzykę, sytuacja wydaje się prostsza. Niestety, wtedy również mogą zdarzyć się komplikacje.

Paul McCartney, członek jednego z najbardziej znanych w historii zespołów muzycznych, The Beatles, walczy aktualnie o odzyskanie praw autorskich do części piosenek wykonywanych wspólnie z kolegami z zespołu. Przedmiotem kroków prawnych są utwory napisane wspólnie z nieżyjącym Johnem Lennonem w latach 60. ubiegłego wieku. Na początku, majątkowe prawa autorskie do nich przysługiwały na podstawie umowy wytwórni Nothern Songs, której założycielem był manager Beatlesów. Kiedy manager zmarł, prawa przejęła wytwórnia ATV Music, pomimo prób nabycia praw przez McCartneya i Lennona. Po kilkukrotnych jeszcze zmianach właścicieli prawa do spornych piosenek trafiły finalnie do przedsiębiorstwa Michaela Jacksona, co zresztą poróżniło McCartneya i Króla Popu. Ostatnio prawa do utworów zostały kupione przez wytwórnię Sony.

W tym czasie McCartney postanowił tym razem skutecznie upomnieć się o swoje prawa. Stara się on przed sadem o odzyskanie praw autorskich do 32 utworów. Ze względu na specyfikę amerykańskich przepisów, jeśli mu się to uda nawet przed 2018 r., utwory będą jego dopiero od tego roku.

Czytany 2600 razy