środa, 11 marzec 2015 20:40

Znak towarowy w grze

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Piłka nożna to chyba najpopularniejszy sport na świecie, cieszący się od dziesięcioleci niezmienną popularnością. Co za tym idzie, rozgrywki piłkarskie i cała związana z nimi otoczka generują ogromne pieniądze. Transfery piłkarzy pomiędzy drużynami opiewają na miliony dolarów, a największe gwiazdy, takie jak Messi, Beckham czy Ronaldo zarabiają wielocyfrowe kwoty.

Gdzie zaś chodzi o duże pieniądze, tam muszą być podpisywane umowy i przestrzegane odpowiednie przepisy, również z zakresu własności intelektualnej. Za przykład można podać chociażby umowę zawartą pomiędzy Leo Messim a klubem FC Barcelona, na mocy którego ten ostatni nie może wykorzystywać wizerunku piłkarza bez jego zgody. W kontraktach „szeregowych” piłkarzy są bowiem zazwyczaj zawarte zastrzeżenie, które pozwalają ich klubom dysponować ich wizerunkiem, głównie w reklamach.

Innym przypadkiem jest zastrzeżenie znaku towarowego dokonane przez znanego piłkarza, Garetha Bale`a. Znak towarowy przedstawia dwie dłonie złożone w charakterystyczny sposób tak, że przedstawiają one zarys serca. W serce wpisana jest liczba „11”. Pomocnik Tottenhamu Hotspur FC celebruje w ten sposób zdobyte bramki, zaś „11” to jego numer widoczny na koszulce. Nazwa nadana oznaczeniu to „Eleven of hearts”.

Czasem jednak sława nie załatwia wszystkiego, o czym przekonał się Cristiano Ronaldo. W 2014 r. Cristiano sprzeciwił się mianowicie używaniu przez amerykańskiego trenera fitness nazwiskiem Christopher Renzi oznaczenia „CR 7”, którego ten ostatni używał w sprzedaży ubrań do fitnessu i płyt z ćwiczeniami. „7” to bowiem numer, z którym gra Cristiano. Okazało się jednak, że amerykański trener już kilka lat wcześniej zarejestrował w amerykańskim urzędzie patentowym znak towarowy „CR 7”, w związku z czym może on go używać na terenie USA zgodnie z prawem. To również pokazuje, że o rejestrację znaku towarowego należy zadbać jak najwcześniej.

Wyświetlony 1382 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 sierpień 2016 13:48