środa, 27 luty 2013 12:00

Polska Izba Książki nie musi przepraszać za „pirackie praktyki”

Napisała

Sąd Okręgowy w Warszawie w nieprawomocnym wyroku stwierdził, iż Polska Izba Książki działała w interesie wydawców, których prawa zostały naruszone przez powoda, w związku z czym oddalił pozew właściciela Chomikuj.pl o ochronę dóbr osobistych. Adwokat powoda planuje złożyć odwołanie od wyroku do Sądu Apelacyjnego.

Serwis Chomikuj.pl oferuje użytkownikom przestrzeń internetową o różnych rozmiarach, na której można „chomikować” oraz udostępniać m. in. muzykę, filmy, ebooki. Pobieranie plików umieszczonych na serwerze jest płatne.

Przedmiotem sprawy był komunikat umieszczony na stronie internetowej Polskiej Izby Książki w 2010 r., w którym podana została informacja, iż sekcja publikacji elektronicznych wystąpi z wnioskiem do rady Izby o złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Chomikuj.pl. Komunikat wskazał również powód takiego działania, a mianowicie nielegalną publikację utworów objętych ochroną praw autorskich oraz praktyki pirackie. Powód poczuł się dotknięty owym komunikatem, w związku z czym domagał się przeprosin na stronie Polskiej Izby Książki i usunięcia komunikatu.

Chomikuj.pl argumentował pozew tym, iż PIK nie odróżnia serwisu internetowego od jego użytkowników oraz w komunikacie przekroczył granice dozwolonej krytyki. Na swoją obronę dodał również, iż portal Chomikuj.pl bardzo szybko reaguje na zgłoszenia dotyczące naruszania praw autorskich poprzez usuwanie takich danych oraz przytoczył fragment regulaminu serwisu: „użytkownikowi zabrania się rozpowszechniania za pośrednictwem konta i folderów plików lub innych treści, do których użytkownik nie posiada praw autorskich lub innych uprawnień do ich publikacji lub rozpowszechniania w internecie”.

Z kolei PIK wskazała, iż działania powoda mające na celu przeciwdziałanie naruszaniu prawa nie są wystarczające, natomiast główną usługą świadczoną przez Chomikuj.pl jest kopiowanie, dzielenie się oraz udostępnianie plików. Sąd w wyroku stwierdził, że wypowiedź pozwanego była radykalna, lecz jej bezprawność jest wyłączona poprzez działanie na rzecz ogółu wydawców, których prawa są naruszane. Sędzia zauważył, że przechowywanie i udostępnianie plików na serwerze Chomikuj.pl umożliwia do nich dostęp dla nieograniczonej ilości odbiorców, a takie działanie stanowi źródło zysków powoda. Portal Chomikuj.pl zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Warto wspomnieć, iż spory pomiędzy PIK, a Chomikuj.pl trwają już około dwóch lat. Wszystko zaczęło się od skarg wydawców na okoliczność pojawiania się w portalu ich książek w formie zeskanowanej, z których portal czerpie zyski za umożliwianie ich transferu.

Początkowo serwis pozwano na podstawie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Powołano się wówczas na brak skuteczności w blokowaniu plików naruszających prawa autorskie. Chomikuj.pl w swojej obronie stwierdził, iż jest tylko hosterem danych, a na zawiadomienia o naruszaniu praw autorskich podejmuje zdecydowane działania. Sprawa nie przyniosła większych rezultatów.

Na koniec 2012 r., 15 zrzeszonych w PIK wydawnictw złożyło pozew zbiorowy przeciwko Chomikuj.pl o naruszanie praw autorskich. Dodatkowo wydawnictwa domagają się zakończenia działalności portalu w dotychczasowej formie.

Wyświetlony 530 razy