środa, 26 kwiecień 2017 14:09

Czy domena internetowa i znak towarowy to to samo?

Napisała

Czasami przedsiębiorcom wydaje się, że jeżeli zarejestrują nazwę swojego przedsiębiorstwa czy nawet konkretnego produktu jako nazwę domeny internetowej takie działanie wystarczy w przypadku ewentualnej sytuacji, kiedy konkurencja będzie chciała używać podobnej nazwy. Nie jest to jednak prawda. Zarejestrowanie nazwy firmy jako domeny nie zapewnia bowiem ochrony tak szerokiej, jaką daje instytucja znaku towarowego.

Nazwa domeny jest najczęściej opisywana jako adres internetowy. Dostępna nazwa domeny zazwyczaj jest rejestrowana na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, dzięki monopolizowaniu nazwy z danym rozszerzeniem w odpowiednim rejestrze nazw domen. W tej sytuacji nikt nie pyta nas, czy rzeczywiście mamy prawo do używania danego oznaczenia. Może to prowadzić do sytuacji, kiedy jakiś podmiot zarejestruje na swoją rzecz domenę zawierającą oznaczenie, do którego zupełnie nie przysługują mu prawa i którego z powodzeniem używa inny przedsiębiorca.

Taki problem może rozwiązać właśnie posiadanie praw do znaku towarowego. Jego rejestracja wiąże się co prawda z pewnymi kosztami, jednak zapewnia znacznie łatwiej egzekwowalną, realną ochronę. W braku posiadania praw do znaku towarowego, przedsiębiorca, który chce egzekwować zakazanie konkurentowi używania danej nazwy w domenie internetowej, musi udowodnić przed sądem, że przynależą mu prawa do komercyjnego wykorzystywania tego oznaczenia lub że działa z nim na rynku już od dłuższego czasu. W tym celu niezbędne jest zgromadzenie takich materiałów, jak faktury sprzedaży, katalogi produktów czy inne materiały reklamowe. W przypadku posiadania zarejestrowanego prawa ochronnego na znak towarowy, cała procedura ulega uproszczeniu. 

Wyświetlony 563 razy