wtorek, 03 styczeń 2017 13:20

Amerykański hip-hop w sądzie

Napisała

Run-D.M.C. to pierwszy zespół grający hip-hop, który otrzymał w Stanach Zjednoczonych Złotą Płytę oraz nominację do nagrody Grammy. Trio tworzyli Darryl "D.M.C." McDaniels, Joseph "Run" Simmons i Jason "Jam Master Jay" Mizell. Ten ostatni został zastrzelony w 2002 r., rok po wydaniu ostatniej, siódmej, płyty studyjnej zespołu. Teraz jeden z dwóch pozostałych przy życiu muzyków wytacza działa przeciwko potentatom na amerykańskim rynku, takim jak Walmart, Amazon czy Jet.com, a wszystko to na tle między innymi naruszeń praw do znaku towarowego.

Darryl "D.M.C." McDaniels domaga się od wymienionych przedsiębiorców, ale również od właścicieli innych sklepów działających na amerykańskim rynku, w sumie 50 milionów dolarów odszkodowania. Raperowi nie podoba się sprzedawanie przez pozwane podmioty ubrań i dodatków podobnych do tych noszonych w latach kariery przez członków Run-D.M.C., a w szczególności wykorzystywanie zastrzeżonej jako znak towarowy nazwy zespołu. Nic w tym dziwnego, że McDaniels pilnuje biznesu. Po zakończeniu działalności zespołu kilkanaście lat temu zajął się on głównie produkcją odzieży i gadżetów w stylu tych noszonych wcześniej przez niego samego i kolegów z zespołu.

Zdaniem rapera, pozwane spółki naruszają prawo do znaków towarowych zespołu, oznaczając oferowane przez siebie przedmioty między innymi jako „w stylu Run-D.M.C.”. Na rozstrzygnięcie sądu będzie jednak pewnie musiał dość długo poczekać, bo sprawy sądowe również w USA potrafią ciągnąc się latami, szczególnie w przypadku, kiedy jedna ze stron nie chce przyznać się do zarzucanego jej przewinienia. 

Wyświetlony 1095 razy