czwartek, 25 sierpień 2016 14:21

Domena z końcówką

Napisała

Rozszerzenia - „końcówki” - domen internetowych kojarzą się nam zazwyczaj z elementem „.com” albo swojskim „.pl”. Co ciekawe, obecnie możliwe jest tworzenie znacznie większej ilości rozszerzeń domen internetowych. Umożliwia to Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Jest to to instytucja odpowiedzialna obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie.

Do niedawna były dostępne 22 generyczne domeny wyższego poziomu, z których najbardziej znane to „.com”, „.net” czy „.gov”. Zdaniem ekspertów WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej), ekspansja nazw domen internetowych może spowodować spustoszenie w obronie znaków towarowych w cyberprzestrzeni. ICANN stwierdził bowiem,  że lawinowo wzrastająca ilość użytkowników Internetu na świecie, aktualnie ponad 2 miliardy, z czego połowa z nich pochodzi z Azji. Sprawia to, że nowe nazwy domen stały się niezbędne. Organizacja chce więc udostępnić stopniowo  około 1500 rozszerzeń domen internetowych.

Zdaniem ekspertów z zakresu znaków towarowych, taka zmiana może znacznie przyczynić się do ich naruszeń. Rejestracja domeny jest bowiem błyskawiczna i nikt nie sprawdza, czy zgłaszającemu przysługuje prawo do wykorzystanego w adresie strony internetowej znaku towarowego. Ogromna ilość nowych rozszerzeń domen utrudni przedsiębiorcom weryfikację, czy nikt nie narusza prawa do ich znaku, rejestrując go jako adres internetowy.

Już niedługo przedsiębiorcy będą więc musieli weryfikować, czy ich znaki towarowe nie są przypadkiem zarejestrowane na rzecz zupełnie innego podmiotu z rozszerzeniem „.com” czy „.pl”, ale też przykładowo „.football”, .”flights”, czy „.bid”.

Wyświetlony 1250 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 sierpień 2016 14:25