piątek, 05 sierpień 2016 08:01

Gorący spór w gorące lato

Napisała

Upalne lato to czas, kiedy konsumujemy najwięcej wody i orzeźwiających napojów. Jedną z rozpoznawalnych polskich marek napojów był kilka lat temu znak towarowy „Hellena”, pod którym oferowano głównie oranżady i napoje gazowane. Spółka upadła jednak w 2005 r., zaś w 2007 r. syndyk sprzedał jej majątek inwestorowi giełdowemu, Colian. Początkowo zakup marki napojów przynosił same straty, zaś zyski pojawiły się dopiero w 2014 r. Teraz Zenon Sroczyński, założyciel Helleny, rozpoczyna walkę o odzyskanie oznaczenia.

Sroczyński założył w ostatnich miesiącach trzy spółki mające produkować napoje. Nie są to jednak jedyne działania przedsiębiorcy. Złożył on również zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez syndyka, rzeczników patentowych reprezentujących spółkę Colian, a nawet przez… Urząd Patentowy. Zgłoszenia zostały wniesione do prokuratur w Kaliszu, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. Chodzi w nich o sprawę sprzedaży praw do znaków towarowych Helleny przez syndyka masy upadłościowej. Colian twierdzi jednak, że wszystkie transakcje pozbawione były jakichkolwiek wad prawnych.

Pomimo zapewnień spółki Colian, śledztwo w sprawie wszczęła na początku lipca bieżącego roku jedna z zawiadomionych prokuratur, w Kaliszu. Jego przedmiotem jest ewentualne przekroczenie uprawnień w kwestii sprzedaży znaków towarowych przez prowadzącego ją syndyka i działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Nikomu jednak nie przedstawiono zarzutów. Sroczyński Urzędowi Patentowemu zarzuca natomiast rażące naruszenie prawa przy zmianie właściciela praw do znaków towarowych, zaś prawnikom – posługiwanie się przy sprzedaży niepełnym aktem notarialnym, w celu doprowadzenia do sprzedaży znaków towarowych, które nie były składnikiem masy upadłościowej. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa przeciwko urzędowi, jak i przeciwko prawnikom. 

Wyświetlony 1236 razy