poniedziałek, 01 sierpień 2016 07:45

Marketing z zasadzki (ambush marketing).

Napisała

Nie od dziś wiadomo, że reklama jest dźwignią handlu. Obecnie mamy tak ogromny wybór wszelkich usług czy towarów, że często sami nie wiemy, który wybrać, a decyzja dotycząca nawet tak prozaicznego tematu, jak wybór podstawowych artykułów spożywczych, zajmuje nam zdecydowanie za dużo czasu. W takiej sytuacji ciężko jest również przebić się do świadomości klientów producentom wszelkich dóbr oraz podmiotom oferującym różnego typu usługi. Dziś już mało kto może liczyć wyłącznie na tak zwaną pocztę pantoflową. Często przedsiębiorcy są zmuszeni  korzystać z płatnej reklamy.

W tym celu chętnie wykorzystywane są różne metody reklamowania opatrzonych znakami towarowymi produktów. Jedną z nich jest ambush marketing. Ten rodzaj reklamy związany jest z najpopularniejszymi wydarzeniami kojarzonymi na całym świecie, które przyciągają uwagę wielomilionowej publiczności w różnych krajach. Za przykład takiego wydarzenia podać można odbywające się niedawno mistrzostwa Europy w piłce nożnej, EURO 2016. Ambush marketing bazuje na tego typu popularnych wydarzeniach – polega on na wykorzystywaniu przez podmioty, które nie zawarły umowy licencyjnej na wykorzystywanie znaku towarowego danej imprezy, na przykład właśnie znaku „EURO 2016”, takiego oznaczenia. Zazwyczaj taka możliwość słono bowiem kosztuje. Korzystać z niej do woli mogą głownie sponsorzy imprezy lub podmioty ją współtworzące.

Ambush marketing może być jednak ryzykowny. Zazwyczaj prawo nie pozwala bowiem na wykorzystywanie przez osoby trzecie zarejestrowanych znaków towarowych bez zgody ich właścicieli. Taki „marketing z zasadzki” może więc sprytnego przedsiębiorcę, który chce zaoszczędzić na kosztach opłat licencyjnych, zaprowadzić nawet na salę sądową. 

Wyświetlony 1021 razy