środa, 29 czerwiec 2016 14:34

Zawłaszczanie własności intelektualnej to też kradzież

Napisała

Po tym, jak nasza reprezentacja w piłce nożnej podczas najważniejszej europejskiej imprezy w tym sporcie, EURO 2016, nie tylko wyszła z grupy, ale też dostała się do ćwierćfinału, Polskę ogarnęło piłkarskie szaleństwo. W mediach społecznościowych zaczęło pojawiać się mnóstwo zdjęć piłkarzy przerobionych na zabawne, pozytywne w przekazie obrazki. Wszędzie widać też reklamy z naszymi sportowcami. Zarówno drużyna reprezentacji, jak i jedna z jej głównych gwiazd, Robert Lewandowski, promują między innymi markę Vistula, oferującą elegancką modę męską. Ze zdjęciem reklamowym wykonanym w ramach kampanii Vistuli wywiązała się w ostatnich dniach nieprzyjemna sytuacja, z prawem autorskim – choć nie tylko – w tle.

Zdjęcie grupowe piłkarzy polskiej reprezentacji w piłce nożnej, znajdujące się na plakatach męskiej marki odzieżowej, zostało bez jej zgody przerobione i umieszczone na facebookowym profilu Młodzieży Wszechpolskiej. „Nowa wersja” zdjęcia jest czarno-biała i nadal przedstawia ubranych w garnitury piłkarzy, jednak na fotografię nałożono napis „All different, all white”. Kamilowi Grosickiemu dorysowano też na ramieniu biało-czerwoną opaskę.

Zestawienie zdjęcia reklamowego z jawnie rasistowską propagandą nie spotkało się z zadowoleniem spółki Vistula Group, której przysługują prawa autorskie do wykonanej na jej potrzeby fotografii. Nikt z Młodzieży Wszechpolskiej nie pytał bowiem spółki o zgodę na wykorzystanie zdjęcia. Takie działanie stanowi wyraźny i oczywisty przykład naruszenia praw autorskich do fotografii. W konsekwencji, Vistula zapowiedziała podjęcie przeciwko MW kroków prawnych. W specjalnie wydanym oświadczeniu spółka odcina się od rasistowskiej propagandy i wskazuje, że wykorzystanie przez MW zdjęcia z jej kampanii reklamowej nastąpiło bez jej wiedzy i zgody. Dalej w oświadczeniu można przeczytać, że publikacja zdjęcia w takiej postaci jest całkowicie sprzeczna z polityką Vistuli.

Stanowcze kroki prawne w tego typu sprawach może w końcu pokażą, że zawłaszczanie własności intelektualnej to też kradzież

Wyświetlony 1016 razy