wtorek, 21 czerwiec 2016 13:34

Lecznicze patenty

Napisała

Patenty to wygodne narzędzie nie tylko dla przedsiębiorców produkujących skomplikowane maszyny i urządzenia, ale również w przemyśle farmaceutycznym. Są nimi objęte nie tylko całe receptury gotowych leków, ale też ich substancje czynne czy nawet dawkowanie. Jest to zagadnienie szczególnie istotne dla rynku leków generycznych. Tak zwane generyki stanowią zamienniki leków, które zostały wprowadzone na rynek przez jednego producenta i objęte patentem. Najbardziej znanym przykładem takiego leku jest Viagra. Niemal następnego dnia po wygaśnięciu patentu na nią w konkretnych państwach na rynku pojawiały się leki o takim samym składzie i działaniu.

Producenci leków niechętnie wyzbywają się bonusów związanych z monopolem prawnym przyznanym patentem. Dlatego też czasem usiłują przedłużyć ochronę danego lekarstwa w inny sposób, czy to chroniąc kolejne zastosowanie substancji czynnej, czy też na inne pomysłowe sposoby, na przykład zastrzegając innymi prawami własności przemysłowej kształt inhalatorów czy podobnych aplikatorów leków. Dopóki jednak patent na konkretny środek obowiązuje, producent tego leku może w pełni dochodzić swoich praw do niego, również przed sądem.

Taka sytuacja ma miejsce obecnie na polskim rynku. Amerykańska spółka Illumina, specjalizująca się w produkcji testów prenatalnych, pozwała poznańską spółkę biotechnologiczną Inno-Gene. Polska spółka miała rzekomo naruszyć patent na „Diagnozowanie aneuploidii chromosomów i płodu przy użyciu sekwencjonowania genomowego”, poprzez sprzedaż produkowanych przez brytyjskie przedsiębiorstwo Premaitha testów prenatalnych IONA. Pozew jest skierowany również przeciwko Brytyjczykom. Inno-Gene w komunikacie giełdowym podała, że jej umowa współpracy z Premaitha jest tak skonstruowana, że w razie sporu nie powinna jej obejmować. Teraz na ten temat będzie musiał wypowiedzieć się sąd. 

Wyświetlony 1384 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 czerwiec 2016 13:52