środa, 08 czerwiec 2016 15:06

Transfer znaku towarowego

Napisała

Transfery pomiędzy drużynami to zazwyczaj domena piłkarzy. Ostatnio głośno jednak było o innej zmianie. Jose Mourinho ma zostać nowym menagerem Manchesteru United. Portugalski trener nie został jeszcze jednak oficjalnie zaprezentowany przez klub. Powodem tego może być fakt, że klub Chelsea, z którym poprzednio współpracował Mourinho, jest właścicielem znaku towarowego do nazwiska słynnego trenera, nazywanego przez media „The Special One”.

Okazuje się, że w 2005 r., w trakcie pierwszej współpracy, Chelsea zarejestrował, najprawdopodobniej za zgodą trenera, znak towarowy „Jose Mourinho” dla szerokiego spektrum towarów i usług. Ochrona znaku została przedłużona w 2015 r. Oznacza to, że prawa do opatrywania różnorodnych gadżetów imieniem i nazwiskiem słynnego trenera przysługują jego dotychczasowemu pracodawcy. Wykluczone jest więc oferowanie na rynku przez Manchester United klubowych pamiątek, takich jak piłki czy koszulki, opatrzonych podpisem Mourinho.

Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. Możliwe byłoby na przykład unieważnienie tego znaku towarowego, jeżeli wnioskodawca dowiódłby, że znak nie był używany przez okres pięciu lat dla towarów lub usług, dla których został zarejestrowany. Jeżeli rejestracja warunkowana była zgodą trenera, również on mógłby się sprzeciwić dalszemu używaniu znaku przez klub. Nowy pracodawca Jose Mourinho lub sam trener mogliby też odkupić prawa do znaku od jego właściciela albo zawrzeć z nim umowę licencji. Rozwiązań jest więc sporo, a które z nich zostanie wybrane, pokaże czas.

Wyświetlony 1106 razy