piątek, 01 kwiecień 2016 11:17

IBM trollem patentowym?

Napisała

Jeden z najstarszych amerykańskich koncernów informatycznych, spółka IBM, pozwał w marcu 2016 r. Groupon o naruszenie jej patentów. Jest to najnowsze powództwo w całym szeregu procesów sądowych, które ten komputerowy pionier wytoczył przeciwko firmom technologicznym rzekomo czerpiącym z dorobku IBM. Amerykański koncern twierdzi, że Groupon naruszył jego cztery patenty, dwa z końca 1990 roku, jeden z 2006 roku oraz jeden z 2009 roku. Dwa z tych patentów nawiązują do „Prodigy”, serwisu online stworzonego przez IBM pod koniec lat 80. Jeden z dwóch pozostałych patentów jest natomiast udoskonaleniem technologii "single-sign-on", która pozwala użytkownikom na połączenie z serwisem online, wymagając tylko jednej operacji autoryzującej podczas jednej sesji. IMB twierdzi, że Groupon naruszył jego patent, z tego względu, że zapewnia użytkownikom opcję logowania przez Facebook. Tak naprawdę jest to powszechnie występująca funkcja logowania.

Amerykański koncern stale uzyskuje znacznie więcej amerykańskich patentów niż jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo. Od 23 lat jest w czołówce posiadaczy patentów w USA. W 2012 roku IBM na swoich patentach zarobiło aż 1 mld USD. W 2014 roku jej przychody z praw własności intelektualnych osiągnęły 742 mln USD. Amerykańska spółka oferuje innym przedsiębiorcom licencję na swój dorobek. Większość firm decyduje się płacić za licencję, wiedząc, że w końcu naruszą jeden z patentów IBM. W ten sposób koncern zdobywa pieniądze na nowe badania i wynalazki.

Nic więc dziwnego, że spółka IBM tak agresywnie broni przysługujących jej praw. Jednak wiele krytyków uważa amerykański koncern informatyczny za „trolla patentowego”. Jest to termin używany do określenia podmiotu, który wykorzystuje przepisy prawa patentowego, a raczej ich niedoskonałość, do uzyskiwania korzyści finansowych.

W lutym 2015 roku IBM złożyło podobny pozew przeciwko Priceline, oskarżając firmę o naruszenie jego czterech patentów. Twitter podobno zapłacił 36 mln USD, że uniknąć pozwu o naruszenie patentów IBM zaraz przed IPO firmy (z ang. pierwsza oferta publiczna) w 2013 roku. Natomiast w 2007 roku IBM doszedł do ugody z Amazon, również w wyniku tożsamego powództwa.  

Wyświetlony 1511 razy