Subskrybuj i oglądaj nas na:youtube

Publikujemy na:facebook

  wtorek, 08 marzec 2016 13:25

  Domek z kart

  Napisała

  „House of Cards” to jeden z najpopularniejszych ostatnio seriali. Ten amerykański serial z gatunku dramatu politycznego powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC „Dom z kart” z 1990. Jego głównym bohaterem jest kongresmen Francis Underwood, bezwzględny rzecznik dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Garetta Walkera stanowiska Sekretarza Stanu, postanawia się na nim zemścić. Teraz jednak zemsta – i to w realnym życiu – może chodzić po głowie producentowi serialu, firmie Media Rights Capital.

  Spółka z Massachusetts chce jej bowiem zabronić korzystania z tytułu jej największego hitu, którego dystrybucją zajął się również ostatnio, także w Polsce, Netflix. D2 Holdings wniosła do sądu pozew, w którym żąda zaprzestania używania przez MRC oznaczenia „House of Cards”, identycznego z jej zarejestrowanym znakiem towarowym. Jak się okazuje, MRC już kilkakrotnie składała w amerykańskim urzędzie patentowym zgłoszenia różnych wersji znaku „House of Cards”, jednakże odpowiedź urzędu za każdym razem była odmowna, ze względu na istnienie znaku wcześniejszego. Tym znakiem było najprawdopodobniej oznaczenie należące do D2 Holdings.

  Powód twierdzi w pozwie, ze pomimo iż MRC nie miała żadnych praw do znaku „House of Cards”, to jednak udzielała licencji na używanie tego oznaczenia wielu podmiotom. Na rynku dostępne są bowiem oficjalne serialowe gadżety, takie jak kubki, czapeczki czy koszulki. D2 Holdings posiada prawa do znaku „House of Cards” od 2009 r. Znak ten jest licencjonowany spółce Granary Way Media, która produkuje program radiowy o takim tytule, dotyczący gier planszowych i karcianych.

  Jeżeli sąd wyda wyrok po myśli D2 Holdings, będzie to gorzka pigułka do przełknięcia dla MRC. Tytuł serialowego hitu musiałby być najprawdopodobniej w takim wypadku zmieniony. Być może jednak powód skusi się na ugodę, w ramach której MRC zapewne zaproponuje mu doskonałe warunki finansowe.

  Wyświetlony 1238 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2016 13:30
  © 2012-2017