czwartek, 27 sierpień 2015 17:39

Chińska filia czy ukradziony znak towarowy?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Brand squatting znaczy mniej więcej tyle, co zajmowanie "na dziko" znaków towarowych. Pierwotnie squaty były opuszczonymi budynkami lub lokalami, zajętymi przez nielegalnych lokatorów.

Brand squatting polega na rejestracji znaku towarowego będącego zagraniczną marką i tym samym na uniemożliwieniu jej późniejszego wejścia na dany rynek. Jest to bardzo popularna metoda działania w Chinach, gdzie przepisy dotyczące własności przemysłowej są skonstruowane w taki sposób, że liczy się tylko i wyłącznie, kto dany znak pierwszy raz zgłosił do rejestracji, a nie kto tego znaku używał i z czym się on powszechnie kojarzy. Ostatnio problem z tą tendencją miał były koszykarz Michael Jordan. W lipcu 2015 r. spór sportowca z Qiaodan Sport, produkującą buty sportowe z wizerunkiem jego sylwetki, numerem na boisku – 23 i chińskim odpowiednikiem nazwiska, Qiaodan, skończył się przegraną Jordana w ostatniej instancji.

Teraz na rynek weszła chińska spółka z Szenzen o nazwie Goldman Sachs Financial Leasing Co. Jej nazwa jest niemal identyczna z nazwą amerykańskiego giganta finansowego, Goldman Sachs Group Inc. Jak na taką sytuację zareaguje oryginał zza oceanu, jeszcze nie wiadomo. Całkiem prawdopodobne, że sprawa zostanie rozstrzygnięta przed sądem. W przypadku chińskiego wymiaru sprawiedliwości wyrok może wcale nie być jednak oczywisty.

Wyświetlony 1843 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 marzec 2016 09:07