środa, 10 luty 2016 15:46

Bitwa o zero

Napisał

Kto mógłby pomyśleć, że zero może być tak cenne? Przekonał się o tym pod koniec ubiegłego miesiąca gigant na rynku napojów gazowanych, Coca-Cola Company. Spółka chciała zarejestrować na terytorium Kanady znak towarowy „Zero”. Oznaczenie to jest stosowane dla wielu napojów o obniżonej zawartości cukru, sprzedawanych na różnych rynkach, takich jak Coca-Cola Zero, Sprite Zero czy Powerade Zero. Niespodziewanie, sprzeciw wobec zgłoszenia złożył konkurent Coca-Coli, PepsiCo Inc., w wyniku czego w styczniu 2016 r. kanadyjski urząd wydał decyzję o odmowie rejestracji znaku towarowego.

To nie pierwszy raz, kiedy koncernowi nie udało się zarejestrować „zerowego” oznaczenia. Od ładnych kilku lat trwa na terytorium USA spór pomiędzy Coca-Colą a Dr Pepper Snapple Group Inc. na tym samym tle. Ta ostatnia oferuje bowiem napój o nazwie Dr Pepper's Diet Rite Pure Zero, wiec nie w smak jej zmonopolizowanie określenia „zero” dla napojów gazowanych na cudzą rzecz.

Z pewnością gigant na rynku napojów nie będzie chciał tak łatwo odpuścić prób rejestracji określenia „zero”. Ten – wydawałoby się nieważny – dodatek wywindował mu bowiem znacznie sprzedaż napojów o obniżonej zawartości cukru. Wcześniej (i nadal) używany dopisek „diet” czy „light” zaczął się bowiem konsumentom źle kojarzyć, po doniesieniach organizacji prozdrowotnych dotyczących możliwości negatywnego wpływu stosowanego w nich słodzika, aspartamu, na organizm człowieka. Dla przykładu, globalna sprzedaż Coli Light spadła w ubiegłym roku o 6%, podczas gdy sprzedaż Coli Zero o 6% wzrosła. Co ciekawe, Cola Zero jest też jednym z pierwszych produktów typu light adresowanych bezpośrednio do mężczyzn, podczas gdy celem reklam Coli Light były kobiety. Inną ciekawostką jest to, że Cola Zero również zawiera aspartam, choć obok niego także inny słodzik, acesulfam K, co nadaje napojowi nieco inny smak.

Ze względu na znaczne zyski Coca-Cola Co. Zapewne tak łatwo z „zera” nie zrezygnuje.

Czytany 1937 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 marzec 2016 13:29

Media

http://prawonapatent.eu/wp-content/uploads/2016/02/coke-698545_12801.jpg