wtorek, 09 luty 2016 15:19

Pechowy znak serialowy

Napisał

Kiedy oglądalność programów telewizyjnych spada na łeb, na szyję, w rankingach popularności królują seriale. Wiele serii ma swoich zagorzałych fanów, którzy nie przegapiają ani jednego odcinka i emocjonują się coraz to nowszymi perypetiami sowich ulubionych bohaterów. Jednym z popularnych seriali dla młodzieży i nie tylko jest „Glee”. Ten produkowany przez amerykańską stację FOX TV serial opowiada o szkolnym chórze, którego członkami są najmniej popularni członkowie licealnej społeczności. Niespodziewanie, chór zaczyna odnosić spektakularne sukcesy.

Teraz jednak, pomimo swojej popularności, serial będzie musiał mieć w Wielkiej Brytanii zmienioną nazwę. Jest to wynik sporu o znak towarowy „Glee”, który został wszczęty przez właściciela kilku lokali o nazwie „Glee Club” w Birmingham, Nottingham, Oxford i Cardiff. Właściciel lokali posiada znak towarowy „The Glee Club” zarejestrowany na terytorium Wielkiej Brytanii od 1999 r. Nie podobało mu się, że jego klienci mogą pomyśleć, iż należące do niego lokale powiązane są z serialem „Glee”, którego najwyraźniej nie jest wielkim fanem. W związku z tym, wniósł on do brytyjskiego sądu sprawę o naruszenie znaku towarowego.

W 2014 r., w pierwszej instancji, sąd zasądził na rzecz właściciela The Glee Club 100 000 funtów odszkodowania oraz nakazał wytwórni FOX zmianę tytułu serialu nadawanego w Wielkiej Brytanii. Obie strony złożyły wówczas apelację od wyroku, która została rozpatrzona w lutym 2016 r. Sąd potwierdził wcześniejszy wyrok, nakazując FOX TV zmianę tytułu serialu na terytorium Wielkiej Brytanii oraz wypłatę wysokiego odszkodowania.

FOX będzie musiał się teraz nieźle nagłowić się, jak na nowo nazwać popularny już i kojarzony przez szeroką publiczność serial. 

Czytany 1819 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 marzec 2016 13:31
Więcej w tej kategorii: « But niezgody Bitwa o zero »