wtorek, 17 listopad 2015 15:27

Zapach nieuczciwej konkurencji

Napisał

car-st-cergueNie od dziś wiadomo, że przyjemne zapachy nie tylko umilają przebywanie w danym pomieszczeniu, ale też mają dobroczynne działanie na organizm człowieka, co stosowane jest na przykład w aromaterapii. O ładny aromat można zadbać nawet w samochodzie. Chyba każdy widział i czuł zawieszone przy wewnętrznym lusterku kolorowe choinki z papieru, o mnóstwie dostępnych wersji zapachowych.

Teraz o pachnące choinki rozpętała się w USA sądowa burza w kontekście znaków towarowych. Te o nazwie „Little Trees” produkuje na terenie Stanów spółka Car-Freshner Corporation. W logotypie spółki znajduje się świerk, który dał kształt popularnym samochodowym odświeżaczom powietrza. Exotica Fresheners Company to producent konkurencyjnych pachnących zawieszek, tym razem w kształcie drzewa palmowego o grubym pniu, obwieszonego kokosami.

Już od kilku lat Car-Freshner toczy z Exotica Fresheners coraz to nowe boje dotyczące czynów nieuczciwej konkurencji oraz znaków towarowych. Lider rynku odświeżaczy oskarża konkurenta o zbytnie upodabnianie opakowań towarów oraz wykorzystywanie zbyt podobnych oznaczeń poszczególnych zapachów, z których część stanowi zarejestrowane znaki towarowe. Do tej pory spółce udało się wygrać przed sądem sprawy między innymi dotyczące znaków-oznaczeń zapachów „Vanillaroma” i „Black Ice”. Odpowiednikiem tego ostatniego w przypadku Exotica Fresheners był zapach „Icey Black”.

Obecnie nadal toczy się postępowanie dotyczące oznaczeń opakowań. Ich zbytnie upodabnianie do opakowań konkurenta, przez zastosowanie podobnej szaty graficznej, czcionki czy innych oznaczeń, może bowiem stanowić nieuczciwe naśladownictwo.

Czytany 1301 razy