poniedziałek, 15 październik 2018 07:04

Powrót słynnych klapek Kubota!

Napisał
Klapki Klapki Pixabay

Chyba każdy z nas kojarzy niemal kultowy model klapek Kubota, który swego czasu zalewał niemal wszystkie stragany, bazarki i ryneczki w całej Polsce.

Historia powyższych klapek sięga roku 1994, kiedy to Wiesław Michalski oraz jego znajomi w trakcie podróży Koleją Transsyberyjską poznali innych Polaków, którzy trudnili się importem zagranicznych towarów celem ich dalszej odsprzedaży na rodzimym rynku. Owy pomysł na biznes napotkanych rodaków sprawił, że Pan Wiesław wraz z kolegami udali się do Chin, gdzie w lokalnej fabryce zostały im zaprezentowane różnego rodzaju produkty przeznaczone na import. To właśnie wtedy, wśród gotowych towarów znajdowały się klapki oznaczone napisem Kubota, które od razu przypadły Polakom do gustu. W efekcie klapki były ściągane do Polski kontenerami, a to z uwagi na fakt, że w szczytowym okresie, ich sprzedaż sięgała pół miliona par rocznie.

Niestety po pewnym czasie konkurenci na rynku obuwniczym ściągnęli pomysł na biznes i zaczęli hurtowo podrabiać klapki Kubota, co skutkowało zaniechaniem przez przedsiębiorców dalszego importu ze wschodu. Nie każdy jednak wie, że w owym czasie inicjatorzy pomysłu na klapki Kubota zdążyli zastrzec owy znak towarowy dzięki czemu słynne straganowe klapki zostały uznane za markę. Do niedawna uprawnionym do znaku towarowego Kubota było polskie Przedsiębiorstwo Ola Sp. z o.o., które z kolei zostało przejęte przez Alinę Sztoch i jej współpracowników w celu reaktywowania kultowej marki.

Pomysł na reaktywacje klapek Kubota powstał niedawno za sprawą popularyzacji dla zabawy i żartów klapek Kubota przez komików i twórców memów. Zdjęcia z białymi skarpetami i klasycznymi klapkami pojawiały się niemal we wszystkich rozrywkowych portalach, co przełożyło się na nowe życie klapek.

Co ciekawe, reaktywowana marka Kubota swoim wykonaniem, a przede wszystkim ceną porzuciła wszelkie podobieństwo do swojego pierwowzoru z lat 90tych, a to za sprawą zastosowania w produkcji skóry oraz pozostałych lepszych materiałów. W rezultacie klapki kosztują nie jak dotychczas ok. 15 zł, lecz 199 zł. Ponadto, w ofercie mają znaleźć się także koszulki i bluzy sygnowane logo Kubota. Jak mówią nowi właściciele, ich marzeniem jest, aby Kubota stała się polskim Adidasem. Czy taka zmiana kultowych klapek przyjmie się na rodzimym rynku? Czas pokaże.

Czytany 857 razy