środa, 13 czerwiec 2018 13:13

Interesy Trumpów w Chinach, a relacje chińsko-amerykańskie.

Napisał

Firma Ivanki Trump otrzymała wstępną zgodę chińskiego rządu na rejestrację pięciu znaków towarowych na kilka dni przed ogłoszeniem przez jej ojca decyzji dotyczącej  ZTE Corporation, chińskiej firmy telekomunikacyjnej, która przyznała się do naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu i Korei Północnej.
Pierwsza córka i doradczyni Białego Domu, reprezentująca Stany Zjednoczone podczas wydarzeń dyplomatycznych, ma już w Chinach kilkanaście znaków towarowych i wiele oczekujących na rejestrację zgłoszeń, podczas gdy Donald Trump posiada ponad 100 znaków towarowych w Chinach.

Pozyskane znaki towarowe  dotyczą szeregu firm związanych z modą, artykułami gospodarstwa domowego i książkami. Pięć zgłoszeń znaków towarowych złożonych jeszcze w 2017 r., otrzymało rejestrację  w dniu 7 maja bieżącego roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że 13 maja, Prezydent Trump ogłosił, że wydał polecenie Departamentowi Handlu, aby pomógł ZTE Corporation wrócić na rynek. Podczas, gdy w kwietniu tego roku rząd Stanów Zjednoczonych oskarżył ZTE Corporation o naruszanie nałożonych na Chiny amerykańskich sankcji, a mianowicie sprzedaż produktów zawierających części amerykańskie do Korei Północnej i Iranu. Firma miała ponieść surową karę w postaci zakazu zaopatrywania amerykańskich dostawców przez siedem lat.

Te wydarzenia  rodzą pytania dotyczące konfliktu interesów chińskiej administracji oraz powiązań biznesowych rodziny Trump. Czas ogłoszenia komunikatu oraz wydania decyzji o rejestracji znaków budzi poważne wątpliwości i rodzi istotne pytania dotyczące korupcji. Istnienje podejrzenie, że Ivanka Trump może czerpać korzyści finansowe ze swojej uprzywilejowanej pozycji, w związku z prezydenturą ojca lub, że wpływa na niego w takim stopniu, że sprawy polityki zagranicznej postrzega on przez pryzmat jej firmy.
Choć Ivanka Trump odstąpiła od działalności gospodarczej od czasu gdy zajęła swoją pozycję doradcy Białego Domu, to nadal czerpie z niej korzyści, ponieważ nie zrezygnowała z niej całkowicie. A to wszystko dzieje się podczas negocjacji w sprawie nowego porozumienia handlowego pomiędzy USA i Chinami.

Rejestracji znaków towarowych Ivanki Trump w Chinach prawdopodobnie pojawi się więcej. Baza danych Chińskiego Urzędu ds. Znaków Towarowych wskazuje, że firma Ivanki Trump zgłosiła wiele znaków, w tym co najmniej 17 z nich - w dniu 28 marca 2017 r., czyli zaledwie jeden dzień przed objęciem przez nią pozycji doradczyni w Białym Domu. Dane pokazują, że firma ma co najmniej 25 znaków towarowych będących w trakcie rozpatrywania, 36 znaków zarejestrowanych i osiem z tymczasową zgodą na rejestrację.

Tymczasem stosunki między USA a Chinami mogą ulec zmianie i obrać inny kierunek. Prezydent Trump nazwał chińskiego prezydenta Xi Jinping’a "światowej klasy pokerzystą", w związku z jego potajemnym spotkaniem z przywódcą Korei Północnej, Kim Jong-un’em w Chinach,  bez informowania o tym USA.

Czytany 1232 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 czerwiec 2018 13:15