czwartek, 07 czerwiec 2018 07:31

Słynny wzór kratki Burberry

Napisał

Kultowy brytyjski dom mody Burberry wszczął spór z amerykańską spółką Target Corp. W ostatnich dniach złożył przeciwko niej pozew, w którym zarzuca naruszenie słynnego wzoru kratki. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż Burberry pozwał już o to samo naruszenie wielu innych producentów i dystrybutorów odzieży, takich jak np. sieci domów towarowych J.C. Penney, czy T.J. Maxx (spory zakończyły się ugodą).

W pozwie przeciwko Target Corp. brytyjski dom mody zarzuca „powtarzalne, umyślne i rażące” przywłaszczenie przez Target Corp. słynnych wzorów Burberry, przedstawiających kratkę i chronionych w formie znaków towarowych. Sam wzór jest używany przez Burberry od lat 20 XX w., zaś jako znak towarowy został zarejestrowany zarówno w postaci kratki w kolorach czerwonym, czarnym, białym i „wielbłądzim”, jak i kratki bez koloru.

W pozwie brytyjska firma wskazuje, że już w 2017 roku wysłała Target Corp. list wzywający do zaprzestania naruszeń w związku z umieszczeniem wzorów Burberry na okularach, akcesoriach podróżnych i butelkach na wodę. Natomiast w późniejszym czasie Burberry dowiedział się o sprzedaży przez Target szalików z wzorem spornej kratki. Choć zdaniem domu mody szaliki te są zdecydowanie gorszej jakości od produkowanych przez Burberry, to na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od oryginału. Co więcej, Target Corp. w przeszłości współpracował ze znanymi projektantami i domami mody, z którymi opracowywał kolekcje ekskluzywnych produktów. Współpraca ta była nagłaśniania w celu promocji produktów. Tym bardziej prawdopodobna jest pomyłka wśród odbiorców, którzy mogą uznać, że towary Target Corp. powstały we współpracy z Burberry. 

W odpowiedzi na pozew Target Corp. zadeklarował duży szacunek dla wszelkich praw dotyczących wzorów i wyraził nadzieję na zakończenie sporu „w rozsądny sposób”.

Czytany 1484 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2018 07:35