wtorek, 25 kwiecień 2017 14:05

Facebook ograniczony we Włoszech

Napisał

Facebook zawiesza funkcję udostępniania lokalizacji po wniesieniu we Włoszech pozwu dotyczącego oskarżenia o naruszenie praw autorskich. Spółka zarządzająca najpopularniejszym portalem internetowym zawiesiła udostępnianie informacji o lokalizacji we Włoszech po tym, jak w ubiegłym roku mediolański sąd uznał, że gigant sieci społecznościowej naruszył prawo konkurencji i prawa autorskie, skutecznie kopiując podobną aplikację lokalnego twórcy.

Włoska firma projektująca oprogramowanie, Business Competence, wniosła pozew w 2013 r.,  wskazując, że funkcja Facebooka kopiuje jej aplikację Faround, która pomaga użytkownikom znaleźć znajomych z Facebooka zamieszkałych w okolicy. ​​Facebook wystartował z podobną funkcją dopiero kilka miesięcy później, podczas gdy Faround został włączony do użytkowania w 2012 r. Spółka zarzucała, że ​​obie aplikacje były bardzo podobne w ich funkcjach i ogólnym układzie.

Sąd nakazał Facebookowi zawiesić we Włoszech wykorzystywanie spornej aplikacji lub zapłatę kwoty w wysokości 5000 euro dziennie z powodu naruszenia praw autorskich i popełniania czynów nieuczciwej konkurencji. Facebook próbował żądać zawieszenia nakazu, czekając na rozstrzygnięcie sprawy, ale jego wniosek został odrzucony przez sąd w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiciele Facebooka nie zgadzają się z postanowieniem sądu, jednak postanowili wdrożyć aktualnie obowiązujące na terytorium Włoch zabezpieczenie. Facebook może jeszcze pocieszać się, że finalnie, po rozpatrzeniu całości materiału dowodowego, sąd może zmienić zdanie i uznać, że żadnego naruszenia nie było.

Czytany 1575 razy