środa, 16 listopad 2016 09:46

Ochrona gry

Napisał

Na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek gier komputerowych jest najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rozrywki na całym świecie, notującym rokrocznie przyrost wartości. Jednakże oprócz dochodów z dystrybucji, najwyższa pora wziąć pod uwagę także niebagatelne sumy związane z prawami do postaci, gadżetów czy innych elementów gier o autorskim charakterze.  Coraz częściej gry wychodzą poza ekrany telefonów, komputerów czy konsoli, w postaci wszelkiego rodzaju maskotek, figurek, gier planszowych czy innych gadżetów. Niejednokrotnie można zauważyć licencjonowane koszulki czy zabawki, w których kluczowym nawiązaniem do gry jest wizerunek lub skojarzenie z grą. W związku z tym powstają wątpliwości w kwestii tego, czy ochrona prawnoautorska gier komputerowych w kategoriach programów komputerowych jest wystarczająca dla skutecznej ochrony praw ich twórców i producentów.

Ochrony wizerunku postaci występujących w grze można domagać się na podstawie praw autorskich, jednak jest to ochrona stosunkowo słaba. Zdecydowanie silniejsza jest ochrona znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, jako który można zastrzec przedstawienie danej postaci lub charakterystyczną czcionkę, którą pisana jest nazwa gry. Ochrona taka jest niezbędna, a przy tym może przynosić duże zyski. Popularność gier komputerowych można zauważyć choćby na przykładzie wykorzystania wizerunków postaci występujących w znanych grach komputerowych jako maskotek czy nadruków na odzieży.

Gra komputerowa ma dwoistą, techniczno-artystyczną naturę i w obu tych zakresach wymaga prawnej ochrony. Świat gier komputerowych od wielu lat umacnia swoje miejsce w popkulturze, a dynamiczny rozwój cybersportu na świecie sprawia, że na rynek komputerowej rozrywki płynie coraz więcej kapitału. Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości zaistnieją problemy na omawianym tle, gdyż na sukcesie cyberrozrywki wielu będzie chciało ugrać coś dla siebie. 

Czytany 1255 razy

Artykuły powiązane